Kasulikud viited:

Hoiatus! Netiavarustes surfates, toidufoorumites lugedes tasub olla pisut skeptiline ja MITTE TÕE pähe võtta kõiki kommentaare ning arvamusi!

MÕISTED:

Steriliseerimine on toiduainete kuumutamine temperatuuril 110–140⁰C, mille tagajärjel hävivad kõik mikroobide elujärgud ja toiduaine on mikroobivaba.  Steriliseerimise käigus muutub toidu maitse, sest suhkrud karamellistuvad, toimub valkude ja rasvade hüdrolüüs. Asendamatute aminohapete lagunemine vähendab ülekuumutatud toidu bioväärtust. Steriliseeritud konservid säilivad hermeetilise (õhukindla) taara korral sisuliselt piiramatu aja. Kuid väga pikaajalisel säilitamisel võib konservides moodustuda biokeemiliste protsesside tagajärjel tervisele ebasoodsa toimega ühendeid. Hermeetilisuse kadumisel steriilsus kaob ja konserv rikneb väga kiiresti.

Ja veel samal teemal:

Pastöriseerimine. Toiduainete lühiajalist termilist töötlemist, mille tagajärjel hävitatakse enami mikroorganisme (kuid ei hävine spoorid) nimetatakse pastöriseerimiseks. Selline kuumutamine (temperatuuril kuni 100ºC, enamasti 75-85ºC) mõjutab toiduaine omadusi suhteliselt vähe – peaaegu muutumatuna säilib toiduaine maitse, lõhn, struktuur, värvus ning biokeemiline koostis. Kodustel hoidistel on pastöriseerimise kestus 20-30 minutit.

Kuumutamine – steriliseerimine. Enamus mikroorganisme on tundlikud kõrgete temperatuuride suhtes.  Selleks, et hävitada hoidistest ka spoorid, tuleb neid töödelda kuumemal temperatuuril (110-114ºC). Protsess kannab nimetust steriliseerimine. Vajaliku temperatuuri saavutamiseks, võib hoidiseid kuumutada näiteks rõhu all.

 AJALUGU:

Säilitamine kuumutamisega.  Kuumutamisega säilitamine on uusim võte, mille avastas 1790ndatel aastatel Prantsuse kondiiter Nicolas Appert. Ta leidis, et toidu kuumutamine purkides vähendab toidu riknemist. Toetudes Appert´i teooraile kasutas inglane Peter Durand esimesi konservikarpe aastal 1810. Appert oli leidnud uue ja eduka viisi säilitamiseks kuid ta ei saanud selle olemusest lõpuni aru. Alles aastal 1864 avastas Louis Pasteur seose mikroorganismide ja toidu riknemise vahel. Vahetult enne tema avastust patenteeris Raymond Chevalier-Appert surve destilleerimisnõu (konservikarbi) aastal 1851, kuumutades hoidiseid vähemalt 100ºC juures.

 

Kasutatud allikad:

Hoidistamine – J.Tamm (2009)